• detail Dwunastu gniewnych ludzi - Blu-ray
  • detail Dwunastu gniewnych ludzi - Blu-ray
  • detail Dwunastu gniewnych ludzi - Blu-ray

Dwunastu gniewnych ludzi - Blu-ray

Twoja cena:
8,22 €
Kupując ten produkt otrzymujesz 6 punktów na następny zakup.
Dostępność:
Na stanie
Dostępność:
Na stanie
Ilość:
Pies podwórzowy
Czeska nazwa:
Dvanáct rozhněvaných mužů
Oryginalny:
12 Angry Men [USA, 1957]
Język:
CZ dubbing, CZ napisy
Dźwięk:
český český DTS-HD Master Audio 2.0, Język angielski Język angielski DTS-HD Master Audio 2.0
Napisy:
Długość:
96 minuty
Media (platforma):
Blu-ray
Ocena Čsfd:
91%
EAN:
8595165355710
Na stanie
  • Opis
Opis:

Ta dramatyczna historia została pierwotnie zrealizowana jako film telewizyjny, co wpłynęło na jej ekspresję, która wydaje się wybiegać poza filmową praktykę, gdyż w całości rozgrywa się w ciągu dziewięćdziesięciu minut w zamkniętej sali sądowej. Dwunastu przysięgłych ma za zadanie jednogłośnie orzec o winie lub niewinności młodego człowieka, który został oskarżony o zamordowanie swojego ojca. Ławnicy są przeciętnymi Amerykanami o zwykłych zainteresowaniach i pracy.

W powtórnym głosowaniu jedenastu głosuje za winą, przeciwny jest tylko przysięgły numer osiem, architekt Davis. Wyraża on poważne zastrzeżenia co do przebiegu procesu, a także krytykuje sposób prowadzenia śledztwa w tej sprawie. Scenariusz nie akcentuje winy oskarżonego, jest raczej autorską refleksją nad możliwościami obrony swoich poglądów, nad wątpliwościami na sali sądowej, nad odpowiedzialnością za własne wypowiedzi. W tym sensie film wykracza daleko poza swoją fabułę i staje się uogólnionym obrazem pospiesznej cywilizacji.

Zespół realizatorów stworzył niezwykłe napięcie dramaturgiczne w ograniczonych wymiarach przestrzennych, mistrzowsko ukazując procesy myślowe poszczególnych aktorów podczas obrad ławy przysięgłych, gdzie najdrobniejszy szczegół nabiera wartości symbolu. Drobiazgowe kompozycje Lumeta i mocne podkreślenie wszystkich linii są niemal perfekcyjne. Znakomity scenariusz, wysoki poziom profesjonalizmu wykonawczego oraz doskonale zniuansowane kreacje poszczególnych postaci złożyły się na wysoką i trwałą wartość tego niezwykłego dzieła. Warto wspomnieć, że w rolę jurora numer 11 wcielił się Jiří Voskovec. Film był nominowany do Oscara w 1957 roku...

heureka-shoproku

o-nas

Szukaj: ""

0 szt
Kosz: 0,00