• detail Powaqqatsi - Blu-ray

Powaqqatsi

Twoja cena:
4,09 €
Kupując ten produkt otrzymujesz 3 punkty na następny zakup.
Dostępność:
Na stanie
Ilość:
Pies podwórzowy
Czeska nazwa:
Powaqqatsi
Oryginalny:
Powaqqatsi [USA, 1988]
Język:
Napisy CZ
Dźwięk:
Język angielski Język angielski DTS-HD Master Audio 5.1 (hudební doprovod)
Długość:
100 minuty
Obrazek:
16:9 1.85:1
Oni grają:
W reżyserii:
Ocena Čsfd:
83%
EAN:
8595165343243
Promotion
Na stanie

Amerykański film Powaqqatsi powstał jako druga część planowanej przez reżysera Godfreya Reggio trylogii wyrazistych filmów dokumentalnych, do których muzykę skomponował kompozytor Philip Glass, nawiązujących w tytułach do języka plemienia Indian Hopi ("Powaqqatsi" oznacza coś w rodzaju "życia na cudzy koszt"). W 1983 roku odbyła się światowa premiera filmu Koyaanisqatsi, próby całościowego spojrzenia na współczesne oblicze uprzemysłowionej Ameryki. Twórcy filmu starali się przedstawić obraz życia, ludzi i krajobrazów Trzeciego Świata w formie pełnometrażowego projektu, bez użycia komentarza. Obserwują niszczenie korzeni kulturowych i historycznych przez wdzierającą się cywilizację, która powoduje uniformizację i poddanie się bezmyślnej pracy i alienującemu systemowi. O ile Powaqqatsi nawiązuje do dokumentu, który w swojej obrazowości ma cele etnograficzne i antropologiczne, o tyle jego organizacja (trickowe ujęcia i rytmy montażowe podporządkowane muzyce) czyni go filmem eksperymentalnym.

Zgodnie z minimalistyczną muzyką Glassa, film jest zbudowany z prostych zdań, z których każde ma swoje logiczne i emocjonalne znaczenie; niezwykłe, fascynujące bogactwo obrazów pozornie idzie "pod prąd" muzyki, czyniąc z filmu porywający spektakl. Główni autorzy zdjęć do filmu pracowali (oprócz Berlina i Paryża) w Peru, Brazylii, Egipcie, Nepalu, Izraelu, Kenii Hong Kongu, Indiach. Glass nie stroni od wpływów muzyki afrykańskiej, brazylijskiej i peruwiańskiej, wykorzystuje bogaty wachlarz rodzimych instrumentów, ludzkiego głosu i ruchów cywilizacyjnych, z których zderzeń, podobnie jak z komponentu wizualnego, wyłania się kształt świata z jego naturalnymi i nienaturalnymi związkami, wpływami i kontrastami. Ten niezwykły film powstał z inicjatywy Instytucji Edukacji Regionalnej, z udziałem Francisa Coppoli i George'a Lucasa. Można go polecić jako całkowicie wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich wymagających widzów.

(Qatsi to słowo pochodzenia indiańskiego, odnoszące się do życia, natomiast powaqa oznacza tych, którzy żerują na innych. Film konfrontuje dostatek w metropoliach najbogatszych społeczeństw z nędzą i zubożeniem mieszkańców Trzeciego Świata, zwłaszcza Indii, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej). Niezwykle ambitny projekt Reggio, będący kontynuacją jego wcześniejszego filmu Koyannisqatsi, to nie tylko trzymający w napięciu dokument o jaskrawych sprzecznościach na naszej planecie, o zagrożeniu katastrofą nuklearną i ekologiczną, ale przede wszystkim wspaniała symfonia o przemianach życia, o ścisłym związku człowieka z naturą i kulturą. Film jest całkowicie pozbawiony słów, a niemal magiczna praca reżysera z wieloma specjalnie nakręconymi materiałami dokumentalnymi i skomponowaną specjalnie na potrzeby filmu muzyką symfoniczną Philipa Glassa równorzędnie zastępuje komentarz...



 


heureka-shoproku

o-nas

Szukaj: ""

0 szt
Kosz: 0,00